Nie ignoruj depresji

Depresja wśród starszych osób dorosłych jest bardziej powszechna niż kiedykolwiek. A największym zagrożeniem jest to, że wiele osób nie szuka pomocy.

Depresja może być bardziej powszechna wraz z wiekiem, ale być może największym zagrożeniem dla zdrowia psychicznego starszych dorosłych jest to, że wielu z nich nie rozpoznaje jej objawów i powagi.

Sondaż przeprowadzony w 2020 roku wykazał, że 61% osób w wieku 65 lat i starszych, które obawiają się, że mogą mieć depresję, nie szuka leczenia. Około jedna trzecia z nich wierzy, że może „wyjść z tego” samodzielnie.

Ta zbyt powszechna postawa może sprawić, że wiele osób niepotrzebnie cierpi z powodu uleczalnej choroby.

Depresja nadal jest naznaczona piętnem, zwłaszcza wśród starszych osób, które mają kłopot z przyznaniem się do tego, że mają problem. Jest to powszechny i uleczalny problem, a starsi ludzie powinni wiedzieć, że nie są sami i nie muszą cierpieć w milczeniu.

Stawianie czoła nowym zmianom w życiu

Starsi dorośli często opierają się rzeczywistości depresji, ponieważ odpisują ją jako po prostu kolejny problem zdrowotny, który przychodzi z wiekiem, co niekoniecznie jest prawdą. To nie jest normalna część starzenia się, aby czuć się przygnębionym.

Choć depresja dotyka obu płci, to szczególnie starsi mężczyźni mogą być na nią bardziej podatni. Dzisiejsi starsi mężczyźni byli zazwyczaj żywicielami rodziny przez większą część swojego życia, więc ich energia, cel i tożsamość były związane z pracą.

Ale teraz, na emeryturze, wielu z nich straciło to poczucie własnej wartości. To ogromna zmiana dla wielu mężczyzn, a oni nie wiedzą, jak wypełnić tę przestrzeń. To może prowadzić do poczucia bezcelowości i beznadziei, które często przyczynia się do depresji.

Poszukiwanie leczenia

Pierwszym krokiem w kierunku stawienia czoła depresji jest rozpoznanie objawów i nie ignorowanie ich. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli któryś z tych objawów dotyczy Ciebie. Może on postawić diagnozę i w razie potrzeby przepisać leki antydepresyjne. Wiele osób dobrze reaguje na leki i preferuje ten sposób leczenia.

Otwarcie się przed przyjaciółmi i rodziną może również pomóc ci zyskać perspektywę na to, czy objawy depresji stały się problemem w twoim życiu i czy musisz szukać pomocy.

Szukaj objawów

Jeśli przez co najmniej dwa tygodnie przez większość dni doświadczasz kilku z poniższych objawów, możesz mieć depresję i powinieneś poszukać pomocy:

  • utrata radości z wykonywania ulubionych czynności
  • utrzymujący się smutny lub „pusty” nastrój
  • zwiększone znudzenie i apatia
  • zmęczenie lub utrata energii
  • niepokój lub drażliwość
  • bezsenność lub spędzanie zbyt dużej ilości czasu w łóżku
  • poczucie beznadziejności lub pesymizm
  • problemy z koncentracją lub podejmowaniem decyzji
  • niezamierzony przyrost lub utrata masy ciała.

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z objawami. Oto kilka strategii, które możesz wypróbować. Kiedy uznasz depresję za coś realnego i uleczalnego, możesz zacząć poprawiać wiele aspektów swojego życia.

Wprowadzaj małe zmiany. Dodając regularną organizację do swojego codziennego życia możesz pomóc odeprzeć, a nawet leczyć wiele wspólnych objawów. Nie musisz wprowadzać gruntownych zmian.

Małe zmiany często mogą mieć znaczący wpływ.  Na przykład, uczyń codzienne ćwiczenia priorytetem (np. 10-minutowy spacer), zaangażuj się w swoją społeczność religijną lub zostań wolontariuszem. Nawet w czasie pandemii można przyłączyć się do wirtualnych nabożeństw religijnych, albo zostać wolontariuszem poprzez wykonywanie telefonów lub udział w kampanii pisania listów do organizacji. To pomaga stworzyć większe poczucie celu.

Spróbuj treningu uważności lub medytacji. Praktyki te uczą zarządzania stresem, który może nasilać lub prowadzić do objawów depresji. Wiele internetowych instrukcji i aplikacji pokazuje podstawy.

Zapoznaj się z psychoterapią online. Pandemia doprowadziła do gwałtownego wzrostu popularności telezdrowia, a zwłaszcza terapii online. Terapia oparta na rozmowie może okazać się pozytywnym doświadczeniem dla wielu osób i pomaga rozwiązać problemy, które wywołują objawy.